Kókusztej kontra mandulatej: melyik az egészségesebb?
2020-ban 27 százalékkal nőtt a növényi tejet vásárlók száma. A mandulatej a legnépszerűbb választás, bár a kókusztej sincs nagyon lemaradva. Akárhogy is, mindkét növényi tej nagyon népszerű.
Kinek érdemes kipróbálni a mandula- vagy kókusztejet?
Ha allergiás vagy a tehéntejre, vagy laktózérzékeny, ezek a növényi eredetű alternatívák jó kiegészítői a gabonaféléknek, a zabpehelynek , a turmixoknak , a kávénak és a pékáruknak, anélkül, hogy gondot okoznának.
Az ilyen típusú tej is segíthet csökkenteni az állati eredetű élelmiszerek fogyasztását, amire sokan törekszenek. A valóság az, hogy még a tejfogyasztók is fogyasztanak néha alternatív tejet.
Mind a kókusztej, mind a mandulatej diótejnek minősül, így a dióallergiában szenvedők jobban járnak szója , zabtej vagy kendertej fogyasztásával
Kókusztej
Hogyan készül?
Különbség van a konzervdobozokban értékesített kókusztej és a kartondobos között. Az előbbi reszelt és préselt kókuszhúsból készül, és zsírosabb, sűrűbb keverék, amelyet leggyakrabban főzéshez használnak. Utóbbit vízzel hígították, így jobban hasonlít az alacsony zsírtartalmú tej állagára. Sokféle növényi tejet, beleértve a kókusztejet is, hozzáadott cukorral édesítenek.
Ennek ellenére jobb, ha cukrozatlan kókusztejet fogyasztasz, mivel a felnőttek átlagosan, nagyjából 17 teáskanál hozzáadott cukrot fogyasztanak naponta - szóval túl sokat.
Míg a kókusztej fokozásához hozzáadott tápanyagok márkánként változhatnak, ideális, ha olyan fajtát keresel, amely dúsított, hogy megfeleljen a tehéntej kalcium- és D -vitamin tartalmának.
Ha vegán, vagy vegetáriánus vagy, akkor érdemes figyelembe venned azt is, hogy melyik tej B12 -vitaminnal dúsított , hiszen ez olyan alapvető vitamin, amely csak az állati eredetű élelmiszerekben található meg.
A kókusztej előnyei
A kókusztej közepes láncú trigliceridek forrása. Ez a fajta zsír figyelemre méltó, mivel potenciálisan növeli az anyagcserét és csökkenti a testzsírt.
A kókusztej hátrányai
A kókusztej fő hátránya a magas telített zsírtartalom . Ez az a zsírtípus, amely a szívbetegségek magasabb kockázatához kapcsolódik.
Továbbá, míg a közönséges tejben nyolc gramm fehérje van csészénként, addig a kókusztejben szinte semmi. Ez nem jelent problémát, ha más fehérjeforrásokkal fogyasztja, vagy óvatosan jár el a fehérjehiány pótlásával. De gyerekeknek nem ideális.
Mandulatej
Hogyan készül
A mandulatej őrölt mandulából készül , amelyet áztattak, majd leszűrtek, hogy elválasszák a szilárd anyagokat. Vízzel is hígítják. A cukrot általában a mandulatejhez is hozzáadják, és tápanyagokkal, például kalciummal, valamint D- és E -vitaminnal gazdagítják.
A mandulatej előnyei
A mandula tartalmaz prebiotikus rostot. A prebiotikus rost (nem tévesztendő össze a probiotikumokkal) egy olyan rostfajta, amely táplálja a jó bélbaktériumokat. De ne számíts a mandulatejre ha a rostszükségleteidet szeretnéd kielégíteni. Összességében nem jó rostforrás.
A mandulatej alacsony kalória-, zsír- és szénhidrát tartalmú, ami hasznos lehet, ha fogyni vagy tartani akarod a súlyod. Emellett kevés benne a telített zsír. A mandulatej fő zsírtípusa az egyszeresen telítetlen zsír, amely az olívaolajban is megtalálható.
Ez a fajta zsír hasznos lehet a fogyásban és a testsúly megtartásában, valamint csökkentheti az egészségtelen LDL -koleszterinszintet.
A mandulatej hátrányai
A kókusztejhez hasonlóan a mandulatej is alacsony fehérje tartalmú, ezért nem ajánlott kisgyermekeknek. Ezenkívül a mandulatej sok cukrot tartalmazhat, amelyek számos egészségügyi problémához kötődnek, a szívbetegségektől és a magas vérnyomástól a memóriaproblémákon és a látászavarokon keresztül.
És mint a kókusztej esetében, ha karragént látsz az összetevők között, akkor érdemes elkerülni.
A legtöbb sűrítőszerrel nincs probléma, de a karragenánt bélgyulladáshoz kötötték, ezért érdemes elkerülni.
Ami a kókusztejet és a mandulatejet illeti, tápanyagprofiljuk változó. Íme, a tápanyagok és az ajánlott napi érték (DV) százalékos aránya egy csészében:
Kókusztej
Kalória: 76
Zsír: 5 g (6 % DV)
Telített zsír: 5 g (25 % DV)
Nátrium: 46 mg (2 % DV)
Szénhidrát: 7 g (2,5 % DV)
Szál: 0 (0 % DV)
Fehérje: 0,5 gramm (1 százalék DV)
Kalcium: 459 (35 százalék DV)
D -vitamin: 2,44 mikrogramm (12 százalék DV)
Kálium: 46 mg (1 % DV)
Vas: 0,7 mg (4 % DV)
B12 -vitamin: 1,54 mcg (64 % DV)
Mandulatej
Kalória: 37
Zsír: 2 g (2,5 % DV)
Telített zsír: 0,2 g (1 % DV)
Nátrium: 176 mg (8 % DV)
Szénhidrát: 3 g (1 % DV)
Szál: 0,5 g (2 % DV)
Fehérje: 1 g (2 % DV)
Kalcium: 449 mg (35 % DV)
D -vitamin: 2,44 mikrogramm (12 százalék DV)
Kálium: 163 mg (3 % DV)
Vas: 0,7 mg (4 % DV)
B12 -vitamin: 0 mcg (0 % DV)
Hogyan kell használni a kókusztejet és a mandulatejet?
A kókusztej és a mandulatej egyaránt felhasználható a hagyományos tehéntej helyettesítésére, például a kávé hígítására , a pékáruk összetevőjeként , és keverve gabonafélékkel vagy zabpehellyel .
A kókusztej kókuszdió ízű, ami nem biztos, hogy jól illeszkedik minden recepthez.
Ezeknek a tejhelyettesítőknek a cukrozatlan, sima változatai szintén jól működnek a sós receptekben. De ha egy recept meghatározza a tej típusát, akkor a legjobb eredmény érdekében érdemes azt a terméket használni.
Melyik növényi tej jobb?
Ha növényi alapú tejet keresel laktóz-intolerancia, tejallergia vagy az állatok jólétével kapcsolatos aggodalmak miatt, mind a kókusz-, mind a mandulatej megfelelő választás.
De ha a legalacsonyabb kalória tartalmú, legegészségesebb zsírtartalmú opciót szeretnéd megtalálni, akkor a mandulatej a nyerő.
Függetlenül attól, hogy melyik tejet választod, mindig válassz egy cukrozatlan fajtát, és győződj meg arról, hogy kalciummal és D -vitaminnal van dúsítva, amely nagyjából megegyezik a tehéntejjel.
És tervezz elegendő más forrásból származó fehérjét, mivel egyik tej sem tartalmaz jelentős mennyiséget.