Az elektrolitok olyan ásványi anyagok, amelyek a testfolyadékokban oldódnak. Az állóképességünk megőrzéséhez 5 elengedhetetlen elektrolitot kell pótolnunk:
- nátrium (Na+) !!!,
- kálium (K+) !!!,
- klorid (Cl-),
- kalcium (Ca2+)
- magnézium (Mg2+)
Mit okoz a hiánya?
Az elektrolitok hiánya izomgörcsöket, izomgyengeséget, levertséget, fáradtságot, émelygést, hányást okoz. Jellemzően erős fizikai igénybevétel, sportolás, edzés következtében fellépő izzadással veszítjük el a szervezetünkből az elektrolitokat. A teljesítmény csökkenését már 1-2% izzadással elvesztett folyadék is befolyásolja. 4%-ot meghaladó folyadékveszteség már kritikus állapotot idéz elő.
Hidratálás vagy elektrolit?
A megfelelő folyadékbevitel önmagában még nem elegendő a szervezet teljesítményének biztosításához. A folyadékpótlás fontos, de sportolás közben az elektrolitok pótlása még fontosabb.
Ha csak folyadékot pótolunk elektrolitok nélkül, akkor a szervezetünkben lévő elektrolitokat hígítjuk vele, ami akár még rosszabb állapothoz is vezethet. A maratoni és Iron man versenyeken gyakrabban kezelnek elektrolit hiány okozta gondokat, mint a kiszáradással kapcsolatosakat.
Nátrium (N+) és klorid (Cl-)
A Nátrium a legfontosabb és legelterjedtebb elektrolit. A sejtek mindegyike függ tőle és a káliumtól, ugyanis ők juttatják a sejtekbe a tápanyagokat és vezetik el a salakanyagokat. Az ételek nagy része tartalmaz Nátriumot konyhasó formájában. 1 g Nátrium = 2,54 g konyhasó
A klorid megköti a Nátriumot és a Káliumot. Ezen elektrolitok fogyasztása közben a Klorid is jelen van. Külön nem kapható.
Kálium (K+)
A Kálium a Nátriummal és a kloriddal szorosan együttműködik. Fontos szerepe van az idegi impulzusok megfelelő működésében. Hiánya izomfáradtságot, álmosságot, szabálytalan szívverést okozhat.
Kalcium (Ca2+)
Mindenki tudja, hogy köze van a csontokhoz. A testünk csontjai raktározzák a legtöbb kalciumot. De a Kalciumnak nagyon fontos szerepe van az izmok megfelelő összehúzódásában is. Az izzadással jelentős mennyiségű Kalcium is távozik szervezetünkből, amit szintén pótolni kell. A Kalcium hiánya okozhat bélgörcsöket, stresszt, izomrángásokat, bizsergést az ujjakban.
Magnézium (Mg2+)
A Magnézium hiánya gyakran felelős az optimálistól elmaradó teljesítmény szintért. A hosszan tartó erős edzéssel a Magnézium raktárjaink kiürülhetnek. Leginkább a vizelettel távozik testünkből. Magnézium hiány leggyakoribb tünetei közé tartozik a gyengeség, zavart állapot, kimerültség, és a szabálytalan szívverés is.